1 Aylık bebek gelişimi

Yenidoğan 1 Aylık bebek oluğundan itibaren sizin yüzünüzü dikkatle inceleyebilir, ayrıntıları biraz daha fark edebilir, nesneleri takip edebilir. Yavaş yavaş sizinle iletişim kurmaya başlar. Uyanık olduğu zamanlarda bebeğinizi bol bol kucağınıza alın, okşayın öpün, göz teması kurun. Onu beslerken, altını değiştirirken yada kucağınızda tutarken ona bakıp bol bol konuşun. Konuşurken düzgün cümleler kurun, yavaş ve sakin tonda konuşun. Sizi anlamadığını düşünmeyin. İleride konuşmaya başladığında kuracağı ilk cümleler sizi şaşırtacaktır.

Sütüm yetiyor mu?

Bebeğinizi kilo artışı yeterliyse, günde 5-6 kez bezini ıslatıyorsa, sütünüz yeterlidir. Ayrıca doktorunuzda kontrollerde bebeğinizin kilosunu takip edecek ve size bilgi verecektir.

Nasıl giydirmeliyiz?

İlk 1-2 aylık yenidoğan bebek vücut ısısını ayarlayamaz. Genelde yapıldığı gibi üşüyüp üşümediğini anlamak için bebeğinizin ellerine ve ayaklarına bakmayın çünkü bebeğinizin elleri ve ayakları dolaşım sistemi henüz yeterince olgunlaşmadığı için zaten vücudun diğer kısımlarına göre soğuk olur. En doğrusu bebeğinizin ihtiyaçlarına göre hareket etmektir. Ağlayıp huzursuzlandığında ense kollar ve gövdesini kontrol etmek vücut ısısı hakkında size daha doğru bilgi verir. Her türlü havada korunmaya ihtiyacı olan tek bölge bebeğinizin kafasıdır. İlk aylarda hafif soğuk havalarda bile bebeğinizin başına ince bir şapka takmalısınız. Sizin giydiğinizin bir kat fazlası bebeğiniz için uygundur. Yani siz kısa kollu giyindiyseniz ona uzun kollu bir kıyafet seçmeniz uygun olur.

Emzik kullanımı

İlk ay emzik vermekten kaçınmalıyız. Ancak bebeğiniz çok ağlıyor, uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa birinci ayından sonra emzik verebilirsiniz. Yeterli kilo alamayan, belli bir meme emme düzeni oluşturamayan bebeklere emzik verilmemelidir. Hiçbir zaman emziği bebeğinizin gerçek ihtiyacının ne olduğunu anlamadan, onu sakinleştirmek için kullanmayınız.

Yeni yazılarıma ulaşmak için blog sayfama, benimle ilgili yazmak istedikleriniz güzel anılarınız için görüşleriniz sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram sayfamdan beni takip etmeyi unutmayınız.

2 aylık bebek