5-6 Aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz artık gövdesini daha iyi kontrol etmeyi öğrenir. Yüz üstünden sırtüstü, sırtüstünden yüzüstü dönebilir. Kendisine gülüp kızıldığını anlar. Yüzüne bakılarak yapılan hareketlere kahkahalarla güler. Yemek istemezse ağzını kapatır. Bilinçli yakalama başlamıştır. Nesnelere uzanabilir ve büyük objeleri yakalayabilir. Yavaş yavaş yabancıları tanımaya başlar. Artık eskisi kadar uyumak istemez.

Çok hareketlidir. 15-20 dakika kadar desteksiz oturabilir. Otururken önündeki oyuncağa uzanabilir ve hemen ağzına götürmek ister. Dişleri çok kaşındığı için ellerini sürekli ağzına götürür. Ayakta tutulduğunda dizlerini büker ve zıplar.

İşitsel becerileri gelişir. Odanın diğer tarafından gelen annesinin sesini tanır, sesini duyar duymaz annesine döner. 6 aylık bebekler insan seslerine aynı düzeyde tepki verirler, baba, dede gibi iki heceli sözcükleri söylemeye başlarlar. Kızdığında veya canı sıkıldığında bağırarak duygularını belli ederler.

5-6. ayından itibaren bebeğinizi destekle oturtun, önüne sevdiği oyuncakları koyun. Oyuncaklar çocuğunuza çok şey öğretir. Bu nedenle ona farklı büyüklük ve şekillerde oyuncaklar sunun. Karşılıklı olarak alıp-verme, atıp-tutma gibi oyunlar oynayın.

5-6 aylık bebek kendisini algılayabilmesi, kimlik duygusunun gelişebilmesi için ona oyuncak aynalar alın. Kendi yansımasını seyretmesine izin verin. Bebeğinizi adını yüksek sesle söyleyerek dikkatini çekin. İsmini sıkça kullanarak benlik duygusunun gelişmesine katkıda bulunun.

Yeni yazılarıma ulaşmak için blog sayfama, benimle ilgili yazmak istedikleriniz için görüşleriniz sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram sayfamdan beni takip etmeyi unutmayınız.

7-8 aylık bebek