Altıncı ayda oyuncak seçimi

Altıncı ayda oyuncak seçimi

Altı aylık çocuk nelerle oynar? Nasıl oyuncak alalım sorularının cevapları?

Oyuncaklar çocuğun büyüme sine zihinsel ve psikososyal gelişmesine yardımcı olur. Hayal gücünü yaratıcılığını ve yeteneklerini geliştirir. Çocuklar oyun oynarken kendi deneyimleri yoluyla öğrenirler, oyunların sağladığı hareketle hem kemik hem kasları gelişir hem de biriken enerjilerini boşaltırlar. Oyun yoluyla sosyal ilişkiler kurabilen çocuk kendini tanıyabilir ve kendi küçük gücünün sınırlarını öğrenir. Ayrıca oyun çocuğun duygularını ve yeteneklerini geliştirir becerilerini artırır. İlk aylarda bebeğiniz çevresindeki insan ve nesnelere bakacak, el ve kol hareketleri geliştikçe onları yakalamaya çalışacaktır. Bu dönemde bebeğin dünyayı tanırken yaptığı temel şey her bulduğunu ağzına götürmektir. Hoşlandığı hareketleri tekrarlayacak çevresindeki bir oyuncağı ya da eşyayı uzun süre inceleyerek tanımaya çalışacaktır. 6 aylık bebeklerde oyuncak seçimi nasıl yapılır

Bebeğiniz tabiki en çok sizinle oynamayı sever. Dokunmayı, sarılıp sarmalanmayı, coşturulmayı sever. Altıncı ayda yere serilen bir örtü üzerinde uzun süre oynayabilir. Bebek doğduğu andan itibaren seslere, renklere ve şekillere karşı duyarlıdır. Renkli ve ses çıkaran oyuncaklar, hayvancıklar, çıngıraklar bebeğin ilgisini çekecektir. Bunun yanı sıra boş kutular içine pirinç gibi ses çıkaracak şeyler koyarak yaptığınız doğal oyuncaklarda çocuğunuzun hoşuna gider. Burada önemli olan çocuğunuzun boğazına kaçabilecek küçüklükte parçası olan oyuncakların tercih edilmemesidir. Önemli olan oyuncakların hepsini aynı anda bebeğe vermemektir. Bebeğe verdiğiniz her oyuncağın temiz olması önemlidir. Çünkü her şeyi ağzına götürmek isteyecektir. Destekli oturmaya başlamış bir bebek artık küpler ve çıngıraklarla oynayabilir. Avuçları ile eşyaları kavrayabilmektedir. Alacağınız oyuncakların kırılmayan, yumuşak, yıkanabilir ve güvenli olmaları önemlidir. Zamanla parmak kasları gelişecek ve avucuyla değil üç parmağıyla, daha sonra iki parmağıyla cisimleri kavraya bilecektir.

Altıncı aydan sonra resimli kitaplar ilgisini çekmeye başlar, çünkü görme yetisi ilerlemiştir. Renkli görmeye ve daha iyi görmeye başlamıştır. Kitaplardaki resimleri, büyük ve canlı renkleri ayırt edebilir. Bebeğinizle birlikte kitap okumak, resimleri beraberce incelemek, bebeğinizin dil gelişimini hızlandırır ve kelime bilgisini arttırır. Çocuğunuzla paylaştığınız bu anlar hem onunla konuşmak için bir fırsat yaratır hemde sizinle bebeğiniz arasındaki ilişkiyi geliştirir aynı zamanda bilişsel düzeyini yükseltir. Bebeğinizi kucağınıza ya da yanınıza alarak kitap okuduğunuzda bebeğiniz ona zaman ayırıp kendisiyle ilgilendiğiniz için mutlu olur. Masal anlatırken ya da okurken kullandığınız sestonunuz ve mimiklerinizden de yeni şeyler öğrenir ve dikkati gelişir. Sizin desteğiniz onun gelişimi için önemlidir. Kitaplar ayrıca çocuğun çevresini tanımasına ve hayal gücünü geliştirmesine yardımcı olur. Bebeğinize özellikle ilk sene için kalın yırtılmayan kitaplar almayı tercih etmelisiniz. Çocuğunuzunda kitap sayfalarını karıştırmaktan ve çevirmekten hoşlandığını göreceksiniz.

Oyuncak alırken nelere dikkat edilmelidir oyuncak nasıl seçilir sorularının cevapları:

Çocuğunuza oyuncak alırken yaşını ve kişiliğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Genellikle oyuncak kutularının üzerinde hangi yaş grubu için düşünüldüğü yazmaktadır. Ayrıca çocuğunuz oyuncak oynarkende gözlemleyebilir ve onun oyuncakla ilgilenip ilgilenmediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Nasıl oynadığına dikkat etmelisiniz. Doğru seçilmiş oyuncak bebeğinizin öğrendiği becerileri geliştirmesine yada yeni beceriler kazanmasına yardımcı olur. Bebeğiniz için seçeceğiniz oyuncak ne çok zor olmalı nede çok kolay. Oyuncak çok kolay olduğunda bebeğiniz çabuk sıkılır, çok zor olduğunda ise başarısızlık duygusu onu mutsuz eder. Oyuncak alırken önemli bir noktada oyuncakların güvenli olup olmadığıdır. Oyuncağın sağlam olması önemlidir. Kolayca kırılabilecek oyuncaklar çocuğunuza zarar verebilir. Çok küçük parçalı keskin köşeli oyuncaklar ise zaten uygun değildir. Bebeğinizin küçük olan parçaları yutma tehlikesi vardır. Bebeğinizin ağzına, kulak yada burnuna sokabileceği kadar küçük parçaları olan oyuncakları tercih etmeyiniz. Özellikle üç yaşından önce oyuncakların hafif yumuşak olması da önemlidir. Böylece bebeğinizin üstüne bile düşse onun canını acıtmaz. Zaten bebekler her şey ağızlarına almak istedikleri için oyuncakların yıkanabilir olmasıda temizlik için önemlidir. Ayrıca oyuncakların zehirli olmayan boyalarla boyanmış olması gerekmektedir. Bazı oyuncaklar çıkardıkları gürültü seslerle bebeğinizin kulakları için zararlı olabilir. Bu nedenle daha yumuşak sesler çıkaran, müzik çalan oyuncaklar tercih edilmelidir. Bebeğinizin oyuncaklarına hiçbir zaman uzun ipler kurdeleler bağlamayın. Bu ipler bebeğiniz için tehlikeli olabilir. Plastik torbalar da bebeğin oynaması için uygun değildir.

Oyuncak seçiminde önemli bir diğer konuda sizin oyuncağın alınmasını onaylayıp onaylamadığınızdır. Bazen sizin uygun görmediniz oyuncaklar, mesela bir tabanca, hediye olarak çocuğunuza getirilmiş olabilir. Böyle bir durumda çocuğunuz bunu anlayacak yaşa geldiğinde bunun sadece bir oyuncak olduğunu, gerçek silahların tehlikeli olup insanlara zarar verdiğini anlatmalısınız. Ancak hiç alınmaması veya tamamen yasaklanması durumunda ileride başka arkadaşlarının elinde bu oyuncağı gördüğünde bu oyuncağın onda olmaması sorun yaratabilir. Bunun için bu konuda ona gerekli açıklamada bulunarak ona bu oyuncağı neden almadığınızı anlatmanız gerekebilir.

İlk yıllarda anne ve babaların çocuklarına çok oyuncak alma eğilimi vardır. Ancak bu konuda aşırıya kaçılmamalı ve sürekli ödül olarak oyuncak alınmamalıdır. Özel sektörde çalışan anne ve babalar çocuklarıyla geçiremedikleri zamanı telafi etmek istercesine onlara sık sık oyuncak alırlar. Bu doğru bir davranış değildir.

Bebeğinize her seferinde bir tane oyuncak verip, bunu iyice tanımasına izin verin. Bu oyuncakla oynayıp ilgisini kaybetmeye başladığında ona başka bir tane verebilir veya o zaman yenisini alabilirsiniz. Oyuncakları zaman içinde değiştirerek vermelisiniz. Bir kısmını kaldırıp bir süre sonra çocuğunuzun oynadıklarını diğer evde beklettiğiniz oyuncaklarıyla değiştirebilirsiniz. Sanki yeni bir oyuncak alınmış gibi ilgiyle eski oyuncaklarıyla oynadığını sizde görüp fark edeceksiniz.