Zihinsel gelişimi :

Bebeğinizin bir amacı ve hedefi vardır. Artık istediğini elde etmek için planlar yapabilmektedir. Mesela oturma odasında ulaşmak istediği bir yere emeklemek için daha fazla çaba harcar. Aynadaki görüntüsüne sevgi gösterir.

Altıncı aya geldiyseniz artık dünya başka bir güzel!
Bebekler anne babalarına hep yakın olmak, onların kucaklarında sıcaklıklarını hissetmek isterler. Altı aylık bebekler tanıdıklarının yüzünü gördüklerinde ya da sesler duyduklarında gülümserler. Ancak çevrelerinde yabancıların bulunmasından pek hoşnut olmayabilirler. Mama sandalyesinde otururken ya da yatarken bulduğu şeyleri yere atmaya bayılırlar. Hemen onları yerden alıp kendisine geri vermenizi isterler. Yüzünüzü dikkatle inceler, ona dokunur, saçınızı çeker, kolyenize asılır ve gözlüğünüz varsa çekiştirirler. Yabancılardan rahatsız olup korkabilirler ve anne babalarından ayrılmak istemeyebilirler.

Duygusal gelişimi:

Olumlu duygular olumsuzluklardan önce ortaya çıkar. Kızgınlık ve korkudan önce bebeğinizin gülümsediğini veya güldüğünü göreceksiniz. Bebeğinizin olumsuz duygularını artık bu ayda görebilirsiniz. Bu onun şımarık olduğunu göstermez, ya da sizin iyi anne baba olmadığınızı da göstermez. Bu sadece normal gelişimin bir aşamasıdır.

Bizlerin nasıl iyi veya kötü hissettiğimiz anlar/günler varsa bebeklerin de böyle günlerinin olması normaldir. Bu aydan sonra uyku düzeninde beslenme düzeninde değişiklikler olabilir. Olumsuz duygular, fiziksel rahatsızlıklar, diş çıkarma, hazımsızlık gibi nedenlerden bebek huysuzlanabilir. Ani gürültüler, anne babanın uzak bir yere gitmesi bebeği sıkıntıya sokabilir. Bazen hiçbir neden yokken bebeğinizin huysuzlandığını ve ağladığını görebilirsiniz. Bu dönemde artık duygusunu seslerle, yüz ifadeleri ile, vücut diliyle size anlatabilir. Heyecanını, sevgisini, sabırsızlığını, korkusunu, güvensizliğini ve daha bir çok duygusunu size anlatmaya çalışacaktır.

Dil gelişimi:

Bebek bundan sonraki aylarda duyduğu sesleri kendisininde çıkarabildiğinin farkına varacak ve hızla yeni bir ses çıkarmayı öğrenecektir. Çığlıklar atacak ve bundan bazen keyif alacak bazen de korkacaktır. Çığlıklarının tonu ve vurgusu da değişebilir. Hatta hece söylemeye başlayabilir. Çıkardığı seslerle konuşuyor gibi davranır. Hoşlandığın ve hoşlanmadığın şeyleri sesiyle belirtebilir ve sizinde ne demek istediğinizi anlamaya başlar. Sizin duygularınıza, yüz ve vücut ifadenize daha çok dikkat eder. Kulak hizasından gelen anlamlı seslere çok ilgi gösterir ve sesinin yönünü takip eder. Henüz konuşamasada; anne, araba, biberon gibi kendisi için önemli kelimeleri tanır.

Fiziksel gelişimi:

Önceden bebeğiniz bir nesneye uzanmak istediğinde gözleriyle onu çok yakından takip etmesi gerekirdi. Bu aydan sonra ise nesneye bakmadan sadece hissederek yakalayabilirler. Artık ellerinin hareketini yönlendirmesi için gözlerine bağımlı değildir. El göz koordinasyonu iyice gelişmiştir. Bir elinden diğerine nesneyi kolaylıkla geçirebilir. Ne isteriz sallayıp ses çıkarıp çıkarmadıklarını bakar, avucuyla nesneyi kavrar, bir oyuncağı elinde tutarken diğerine uzanır. Artık öne sallanır, ayaklarınıza tekme atar, kucağınızda yada mama sandalyesine oturabilir, koltuk altlarından tuttuğunuzda hemen ayağa kalkmaya zıplamaya çalışır. Ayağa kalktığında ise bacakları vücudun ağırlığını daha iyi taşır. Artık tüm yönlere doğru dönebilir, kafasını rahatça çevirebilir, yüzüstü yatarken dönmeye, sonra tekrar öbür tarafa dönmeye bayılır. Emeklemeye bile başlayabilir. Sürünerek ileri geri hareket edebilir. Bebeğinizin hareketleri artık daha kuvvetlidir. Desteksiz yada az bir destekle oturmaya başlar ama kendi kendine oturma pozisyonuna geçmeye henüz hazır değildir.

Altı aylık bebek ve oyuncak seçimi:

Bu ayda bebeğinizi kucaklamaya, dokunmaya, hissetmeye devam etmek gerekir. Çünkü bunlar bile hem oyun hem de gelişimine katkıda bulunan davranışlardır. Artık bebeğiniz basit oyunları anlamaya başlamıştır. Mesela onun ellerini ve kendi ellerinizi çırparak şarkı söyleyebilirsiniz, yada yüzünüzü kapatarak Ce-eee oyununu oynayabilirsiniz. Büyük kağıt parçalarını yırtmak ona büyük zevk verir. Aynadaki görüntüsü de bebeğinizin ilgisini çeker. Bebeğinizi kucağınıza oturtup onun çıkardığı sesleri ve yüz ifadesini taklit edebilirsiniz. Oturtmaya çalışmak, destekler koyarak onu motive etmek, hem gelişimine katkıda bulunur hem de iyi bir oyundur. Bu ayda rahatlıkla çok kalabalık olmayan parka, alışverişe gitmek ilgisini çeker ve onu keyiflendirir.

Altıncı aydan sonra bebeğiniz büyüdükçe hareketleri de artacak, artık ayakta durmaya hevesli olacaktır. Bu hareketler bebeğin için bir oyun gibidir ve onu sürekli tekrarlamaktan hiç usanmaz. Yürümeye başladığında ise artık ulaşabiliyor olduğu alanları keşfetmek ister. Oyuncaklardan çok ev eşyalarına ilgi gösterir. Bu nedenle bebeğiniz yürümeye başladığında ise dikkatli olmak gerekir. Küplerle kule yapmak oyuncak parçalarını bir yerden diğer bir yere taşımak bebeğinizi mutlu eder. Büyük parçalı oyuncakları, takılıp çıkartılabilecek büyük parçalı Lego türü oyuncaklarla daha rahat oynamaya başlayabilir. Çekilebilen, itilebilen tekerlekli oyuncaklar hoşuna gider. Topla oynamasada, topla yaptığı hareketler gelişimine yardımcı olur. Suyla oynamak her yaşta çocuğun hoşuna gider. Suyla oynarken çocuk deneyim ve keşif imkanı bulur ve su dikkatini toplamaya yardımcı olur, onu uyarır ve sakinleştirir. Bu nedenle banyo yapmanın ve temizliğin yanı sıra su, ilerdeki aylarda bir oyun malzemesi olarak da kullanılabilir.

Altıncı ay ek gıda, tamamlayıcı gıda ile bebek beslenmesi:

Bu ayda gerçekleşen önem değişikliklerin başında bebeğinizin kendi yemeğini elleriyle yemeye başlaması gelir. Bazen de yiyeceklerle oynamak bebek için onları yemekten daha eğlenceli olabilir. Ek gıdayı ayrı bir bölümde anlatacağım. Ama önemli olan bir iki noktayı anlatayım. Bebeğin ağzını tutarak açmaya zorlamayın. Kendisinin açmasını bekleyin. Bebeğiniz elleri ve parmaklarıyla yemeğini tutmak isteyebilir. Bunu yapmasına izin vermeniz önemlidir. Yeme hızını bebeğiniz kendi ayarlasın. Her gün aynı hızda yada aynı şey yemek istemiyor olabilir. Önemli olan çocuğunuz için her zaman zevkli yada özenli bir yemek ortamı hazırlamanızdır. Yiyeceklerin bebeğin soluk borusuna kaçma tehlikesi her zaman vardır. Böyle bir durum olduğunda hemen çocuğunuzu başaşağı çevirin ve sırtına her iki kürek kemiği arasında kuvvetlice vurun. Öksürük ile kaçan madde çıkacaktır. Başarılı olamazsanız yüzünü yere çevirip boğazına uyarı ile bebeği kusturmaya çalışırız. HİÇBİR ZAMAN BEBEĞİNİZİN AĞZINA ELİNİZİ SOKMAYIN.

Altıncı ayın en önemli gelişim özellikleri nelerdir? Altıncı ayda bebek neler yapar:

Her çocuk kendi gelişim hızına uygun şekilde gelişir. Bu bilgiler çocuğunuzun gelişimi değerlendirmeniz içindir. Ancak bebeğiniz belirtilerin büyük bir çoğunluğunu bu ayda yapamıyorsa kontrole gittiğinizde doktorunuzla konuşabilirsiniz. BEBEĞİNİZ İKİ ELİNİ BİRBİRİNE DOKUNDURARAK ELLERİYLE OYNAMALIDIR. Biraz uzağından gelen sesleri duyup kafasını o yöne çevirebilir. Koltuk altlarından tuttuğunuzda ayakları üzerinde durmaya çalışır. Hatta zıplamak ister. Yüzüstü yatarken ellerinin üzerinde vücudunu taşımaya çalışır. Artık küçük oyuncak parçalarını ve hareketleri daha iyi takip eder.