Aşı neden gerekli

Aşı neden gerekli ?

Bazı anne babalar aşıların belli riskleri olduğunu ve aşısı yapılan bazı hastalıkların çok ender görüldüğünü düşünerek çocuklarını aşılatmak istemeyebilirler. Ancak bazı hastalıkların az görülmesinin nedeninin yapılan aşılar olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuzun bir çok ciddi bulaşıcı hastalıktan korunması için bir seri aşı yapılması gerekmektedir.

Aşı nedir?

Aşı hastalık oluşturan mikrobun zayıflatılmış veya zararsız bir ürününün vücuda verilerek vücudun o mikrobu tanıması ve kendini savunabilmek için hazırlanmasını sağlar. Hastalık oluşturmaz ancak ilerde vücudu hastalıktan koruyacak olan “antikor” adlı özel savunma maddelerinin yapımını sağlar. Aşı yapılmadığında çocuğunuz yüksek ateş, öksürük, nefes alma sorunları ve beyin zedelenmesine neden olabilecek hastalıklara yakalanabilir. Çocuğunuzun kör olmasına, sağır kalmasına ya da felç geçirmesine neden olabilir. İlerde kanser türü hastalıklara yakalanmasına neden olabilir.

Aşıların riskleri var mı?

Aşılama sonrası bazı hafif yan etkiler görülse de aşılama güvenli bir işlemdir. Aşı yerinde kızarıklık, ateş gibi sorunlar nadir görülür ve tedavisi vardır. Aşıların hem çocuğunuz hemde tüm toplum için yararları göz önüne alındığında ortaya çıkabilecek zararları ihmal edecek kadar azdır. Bununla beraber çocuğunuz daha önce bir aşıya bağlı yan etki yaşamışsa veya herhangi bir alerjisi varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeniz gereklidir.

Menenjit nedir?

Beyni koruyan koruyucu zarların mikrop kapması sonucu iltihaplanmasıyla oluşan enfeksiyondur. Viral, bakteriyel ve mantarlarda dahil olmak üzere birçok mikro organizma bu hastalığa neden olur. Özellikle öksürük ve hapşırık yoluyla insandan insana bulaşabilir. Erken dönemde tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin zedelenmesi ve hızla ölümle sonuçlanabilir. Her hastalıkta olduğu gibi menenjit hastalığındada erken tanı ve tedavi yaşam kurtarıcı bir rol oynar. Uygun tedai ile herhangi bir sekel bırakmadan iyileştirmek mümkündür. Ama en önemli şey hastalıktan korunmaktır. Çocuklarda önemli menenjit etkenleri olan hemofilus influenza, meningokok ve pnömokok adlı bakterilerden aşı yaptırarak korunabiliriz.

Menenjit aşısı nedir? Çocuklarımıza menenjit aşısı yaptırmalı mıyız?

Menenjit hastalığından korunmak için devlet karma aşılar içinde ve ayrıca pnömokok için rutin sağlık ocağı aşı takviminde ücretsiz olarak çocuklarımızı aşılamaktadır. Menengokok aşıları ise bunlara ek olarak yapılması gereken farklı bir aşıdır. Bu tür menenjit daha ağır seyreden tehlikeli ve %20 oranında ölüm riski olan bir hastalıktır. En sık 5 yaş altı ve 15-20 yaş arası genç yaş grubunda görülür. Özellikle kalabalık ortamlarda çabuk ve kolay yayılır. Öksürük, hapşırık, ellerle temas yoluyla bulaşan menenjit mikrobu, menenjit dışında zatürre, boğaz iltihabı, kemik ve eklem iltihabı gibi diğer ciddi hastalıklarada neden olabilir. En önemlisi kana mikrop karıştığı andan itibaren hızla vücudu etkileyerek tüm sistemlerin bozulmasına (ciltde mor döküntüler, baş ağrısı, kusma, ateş, emmede azalma, bilinç değişikliği, boyun tutulması denen ense sertliği, hızlı soluk alıp verme, iştahsızlık, inleme, bıngıldakta aşırı gerginlik ve şişlik) neden olarak saatler içinde ölümle sonuçlanabilir. Sonuç olarak bebeklere uygun zaman ve uygun dozda mutlaka menenjit aşısı yapmak gereklidir.