İştahsız çocuk

İştahsızlık, yemek istememek, yemeği reddetme biz doktorların annelerden duyduğu en sık şikayetlerden biridir. Bu sorunlar özellikle 1-1.5 yaşından sonra daha belirgin olarak ortaya çıkar ve İştahsız çocuk tanısı konulur. Çocuklar bu yaşa geldiğinde artık kendilerinin dışındaki dünya daha çok ilgilerini çekmekte, oynamak, keşfetmek ve eğlenmek ön plana geçmektedir. Beslenmek ise onlar için ikinci planda kalmaktadır. Anneler ise o güne kadar rahatlıkla besledikleri bebeklerinin artık kendi kararlarıyla hareket etmek istemelerini bazen fark edememekte, çocuklarıyla aralarında yemek konusunda bir çatışma yaşanmaktadır. İştahsız çocuklar bu dönemde nasıl davranmalıyız?

  1. Asla çocuklarımızla inatlaşmamalıyız, çocuğun bu durumu bir silah olarak kullanmasına neden olmamalıyız.
  2. İştahsız çocuk için beslenme miktarı konusunda beklentimizi yüksek tutmamalıyız.
  3. Yemek yerken keyifli bir aile ortamı yaratılmalı, çocuğun kendi başına beslenmesine izin verilmelidir.
  4. Öğün süresi yarım saati geçmemeli, ana öğünler atlanmamalıdır.
  5. Çocuk ana öğününü yetersiz aldıysa arkasından hemen ara öğün verilerek telafi edilmemeli, ara öğün atlanmalıdır. Böylece çocuğun açlık hissini yaşamasına izin verilmeli ve bir sonraki ana öğünde daha istekli olması sağlanmalıdır.
  6. Gün içinde abur cubur, cips, kola, çikolata, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tür yiyecekler çocuğunuzun damak zevkini değiştirerek, sofra gıdalarına olan istek ve iştahını azaltır.
  7. Yemek yerken televizyon seyredilmemeli, yemek oyun şeklinde sunulmamalıdır.
  8. Evdeki diğer bireylerin beslenme davranışları yemek seçme eğiliminde olan bireylerin olması çocukları etkilemektedir. Bu nedenle günlük konuşmalar içerisinde çocukları olumsuz etkileyecek sözlerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz bu konuşmalardan etkilenerek benzer davranışlar içerisine girebilir.
  9. Çocuğunuzun üzeri, çevre kirlenecek kaygısıyla kendi başına kaşık veya çatal kullanarak yiyebileceği yemekleri yemesine engel olunmamalıdır.

Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme davranışı geliştiremeyen kişilerde ileriki dönemde de çeşitli beslenme sorunları yaşanabilmektedir.

Yeni yazılarıma ulaşmak için blog sayfama, benimle ilgili yazmak istedikleriniz için görüşleriniz sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram sayfamdan beni takip etmeyi unutmayınız.