Tuvalet eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuz çişini ne zaman öğrenecek …?

Çocuğunuz aşağı yukarı kakasının gelmek üzere olduğunu anladığı yaşlarda çişinin de geldiğini anlamaya başlayacaktır. Çocuğunuz çişinin geldiğini anladığında birde bakar ki farketmeden yapıvermiş bile!!! Çişinin geldiğini anlaması ile yapması arasında geçecek süreyi ayarlayamaz. Anlamak ve yapmaya karar vermek arasında geçecek süreyi bilinçli olarak kontrol etmesi belirli bir olgunluk yaşını gerektirir. Çocuk bu olgunluğa eriştiğinde altını kuru tutmayı başarır.

Çocuğunuz ilk anda çişinin geldiğini farketse bile tuvalete kadar yetişemeyebilir. Bu nedenle eğer sözlü veya davranış olarak çişinin geldiğini belirtiyorsa siz de ona yardım edebilirsiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl yapılmalıdırMesela bir gün gündüz uykusundan kalktığında altı kuruysa onu giydirmeden önce lazımlığa oturmasını önerin. Ancak oturmak istemezse yada oturup çişini yapmadan hemen kalkarsa hiç yorumda bulunmayın. Altını biraz açık bırakın. Çocuğunuza çişinin geldiğini hissettiğinde lazımlığa oturabileceğini söyleyin. Lazımlığa çişini yaparsa onu kutlayın.

Oyuna daldığı için çişini kaçırdığında yorum yapmadan sakin bir şekilde de bu seferlik denemeyi kesin onu giydirin. Ancak hava sıcaksa altını biraz daha açık bırakabilirsiniz altı ne kadar çok acık kalırsa o kadar iyi olacaktır. Aslında bu iş için mümkünse yaz aylarını beklemek yerinde olacaktır. Aslında çocuğunuz zamanla çişinin geldiğini hissedecek ve mutlu olacaktır. Zamanla bu duygusu ve arkasından olan şeyi arasında bir ilişki kuracaktır. İleriki aylarda birkaç gün boyunca çocuğunuz çişini tuvalete yapmayı başardığında ona evde ve uyanıkken artık bezsiz gezebileceğini ve ona yardım edebileceğinizi söyleyin.

Bunu büyük bir olay haline getirmeyin yoksa dışarıya giderken yada uyurken bezi bağlandığı için kendini kötü hissedebilir. Oyun oynarken bez olmazsa daha rahat edebileceğini ve ihtiyacı olduğunda lazımlığın yanında olduğunu söylemeniz yeterli olacaktır. Bu aşamada sık sık kaza olabilir. Bu sefer biraz fazla bekledin herhalde hadi gel yeri birlikte silelim diyebilirsiniz.

Çocuğunuza arada sırada tuvaletin üzerine konan daha küçük bir adaptör koyarak da sizin tuvalatinizide kullanmasına izin verebilirsiniz. Adaptör sayesinde çocuğunuz sanki düşecekmiş gibi hissetmez ve ayaklarının altına merdiven koyarsanızda ayaklarını basar. Böylece güvende olur. Bir çok çocuk gündüzleri tuvalat alışkanlığı kazansada bir süre daha geceleri altına yapmaya devam eder .Çocuğunuz uykudayken idarının geldiği uyarısı beyne daha geç ulaşır. Çocuğu akşamları daha az içecek vermekle ona gece için yardımcı olabilirsiniz. Çocuklar genelde dört yaşından itibaren tuvalet alışkanlığını tamamen kazanırlar.

Çocuğunuza sürekli olarak lazımlığa oturmasını hatırlatmayın yada devamlı olarak tuvalete götürmeye çalışmayın. Onu gözlemleyin tuvaletinin ne zaman geldiğini, yemek öncesi sonrası çişini yapıp yapamadığını, büyük tuvaletini ne zaman yaptığını gözlemleyin. Onun vücut dilini öğrenin o saatlerde hatırlatmaya çalışın. Kilot giymenin bezden daha rahat olduğunu bir lazımlığı ya da tuvalet kullanmanın daha kolay ve çabuk olduğunu anlatmalısınız. Bu eğitimin en önemli püf noktası ona olur olmaz zamanlarda hatırlatmada bulunmak değildir. Gözlemleriniz sonucu elde ettiğiniz çocuğunuzun vücut dili hakkında aldığınız bilgilerle yola çıkmanızda fayda var. Amacınız çocuğunuzun bu ihtiyacının farkına varıp bunun için bir şey yapmasını sağlamak olmalı.

Çocuğunuzun çişinin geldiğini hissetmeye başlamadan tuvalete gidip yapmasını beklemeyin genelde çocuk üç yaşına gelmeden çişinin geldiğini ve tuvalete gitmesi gerektiğini anlayamaz bu nedenle dışarıya çıkmadan önce bir kere daha tuvalete gitmesini istemek anlamsızdır. Çarşıda iken bir kaza olduğunda da evde dediğim gibi tuvalete gitseydin bu olmazdı gibi bir yaklaşımda bulunmak ve ona kızmak da haksızlıktır.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken aklınızda bulunması gerekenler

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken uygulayabileceğiniz değişik yöntemler var hangi yöntemi kullanırsanız kullanın bunlar aklınızda bulunsun.

  1. Hevesli olun sizin için uygun olan bir zamanda eğitime başlayıp tuvaletini öğrenmesi için iyi bir gözlemci olun.Bu süreç çocuğunuzun hayatında önemli bir gelişmedir. Ancak zor bir dönem geçirebilirsiniz.
  2. Olumlu olun çocuğunuz tuvaleti her kullandığında onu kutlayın kazalar olduğunda da anlayışlı davranın.
  3. Çocuğunuzun boyuna uygun bir lazımlık seçin ve ayaklarının yere bastığından emin olun. Tehlike arz edecek bir şekilde oturmasına izin vermeyin. Karın kaslarını rahat kullanabilmesi için mutlaka ayakları yere degmelidir. Çocuk kendini güvende hissetmelidir.Düşme gibi olumsuz bir kaza yaşarsa bu tuvalet eğitimini geciktirir ve zorlaştırır.
  4. Kendinizin ve çocuğunuzun kişiliğine uygun bir yöntem seçin onu çok iyi gözlemleyin.

Tüm bu süreç birkaç ay sürebilir. Çocuğu baskıcı kurallarını konduğu bir ortama sokmamak önemlidir. Bu süreci birlikte paylaşarak eğlenceli bir biçime sokabilirsiniz .Bunun için belkide bir hafta boyunca çocuğunuzla birlikte zaman geçirmeniz gerekecektir.