Yenidoğan

Yenidoğan bakımı hakkında bilmeniz gerekenler …

Ağlaması:

Bebeğiniz ağladığında hemen onun yanına gidip onu kucakladığınızda, okşadığınızda, onunla konuştuğunuzda ona sevginizi iletmiş ve güven vermiş olursunuz. Yaygın inanışın aksine,  ilk aylarda bebeğiniz her ağladığında ona ilgi göstermeniz bebeğinizin kendine güvenerek gelişmesini sağlar. Bebek kendisinin kabul edildiğini, kendisine değer verildiğini hisseder ve kendine güvenerek yetişir.

Neden ağlar:

İlk günler bebeğiniz ağladığında çoğu kez niye ağladığını anlayamasanızda zaman içinde birbirinizin dilini öğrenip bebeğinizin neye ihtiyacı olduğunu kolaylıkla anlayacaksınız. Bebeğiniz karnı aç olduğunda, altını ıslattığında, bulunduğu ortam sıcak yada soğuk olduğunda, gürültülü olduğunda, hatta siz sinirli ve yorgun olduğunuzda ağlayabilir. Çok kalabalık ortam, herkesin aşırı ilgi göstermesi de bebeği yorup sıkabilir.

Banyosu:

Göbek kordonu düştükten sonra ilk banyosunu yaptırabilirsiniz. Banyo yaptırmadan önce gerekli malzemelerin hazır olması banyo yaparken telaşlanmamanıza yardımcı olur.

Göbek bakımı:

Bebeğinizin göbeğini doktorunuzun önerdiği solusyonla günde bir veya iki kez pansuman yapmalısınız. Göbeği düşene kadar ıslanmamasına özen göstermelisiniz.

Gaz sancısı:

Bebek doğumdan sonra nasıl hemen yürüyemiyorsa, konuşamıyorsa vücudunun diğer sistemleride bir adaptasyon sürecinden geçerek olgunlaşırlar. Gaz da sinir sisteminin ve bağırsakların adaptasyon süresinde karşılaşılan bir sorundur. Özellikle 15. günden sonra birinci aya doğru giderek artan ağlama nöbetleri olabilir. Bu dönemde sakin davranabilmek, bol bol bebeğinizi kucağınıza almak çok önemlidir. Ayrıca doktorunuzun önerdiği gaz giderici ilaçlardanda faydalanabilirsiniz.

D vitamini:

Bebeğinize ilk günlerinden itibaren D vitamini desteği vermek onun tüm yaşamı boyunca bir çok hastalıktan korunmasında ve sağlıklı kemik gelişimine sahip olmasında çok önemli rol oynar. Çünkü D vitaminin vücudumuzda bir vitaminden çok bir hormon gibi çalıştığı ve tüm sistemler üzerinde etkili olduğu bilimsel bir gerçektir.

Yeni yazılarıma ulaşmak için blog sayfama, benimle ilgili yazmak istedikleriniz için görüşleriniz sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca instagram sayfamdan beni takip etmeyi unutmayınız.